معلمی با چوب ترمو شاگردان خود را تنبیه کرد

چوب ترمو عملیات حرارتی شده چوبی است که تحت عملیات حرارتی قرار می گیرد که برخی از کیفیت های آن را تغییر می دهد. در اصل شامل بالا بردن دمای چوب تقریباً تا نقطه احتراق، بالای 200 درجه است. این فرآیند که می تواند تقریباً 8 ساعت طول بکشد، نه تنها نیاز به غیاب کامل اکسیژن دارد، بلکه هیچ ماده شیمیایی نیز اضافه نمی شود.

اگرچه این درمان را می توان برای هر گونه چوب اعمال کرد، اما کار معمول و منطقی این است که آن را روی چوب های فراوان انجام دهید تا به برخی از خواصی که عملیات حرارتی ارائه می دهد و گونه مورد نظر فاقد آن است، دست پیدا کنید. برخی از این گونه ها عبارتند از: کاج، صنوبر، صنوبر، توس، زبان گنجشک، راش، افرا…

اگرچه روندی که در این مقاله به آن می پردازیم نسبتاً جدید است، اما اثرات گرما بر چوب برای هزاران سال شناخته شده است. مثلا سوختن سطح چوب تاثیرات جالبی در دوام آن دارد.

چوب ترمو

پس از سوختن چوب، سطح چوب را با یک برس مو آماده می کنند و از روغن گیاهی استفاده می کنند. چوبی که به این روش درمان می شود می تواند به دوام 80 سال برسد. این تکنیک در ژاپن، جایی که رایج است، Shou-sugi-ban نامیده می شود.

ویژگی های چوب عملیات حرارتی شده
فرآیند عملیات حرارتی باعث تغییراتی در ساختار داخلی چوب می شود. بسیاری از این تغییرات مورد نظر هستند، برخی دیگر صرفاً یک عارضه جانبی هستند، و برخی از محدودیت های خاصی در استفاده از چوب دلالت دارند.

چوب تیره می شود و در عین حال رنگ هم در چوب صنوبر و هم در چوب قلب همگن می شود.
مقاومت در برابر قارچ ها، حشرات و رطوبت به طور تصاعدی افزایش می یابد. که دوام آن را بهبود می بخشد.
ترکیب شیمیایی جدید چوب دارای خواص مکانیکی کمتری است. یعنی کشش کمتری دارد و اگر آن را خم کنید زودتر شکافته می شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.